Autor Wątek: Pomoc dla dyżurnego na androida?  (Przeczytany 497 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Meril

• Supporter
  • *
  • Kartoteka
  • Siła reputacji: 68
  • Meril prezesMeril prezesMeril prezesMeril prezesMeril prezesMeril prezesMeril prezesMeril prezesMeril prezesMeril prezesMeril prezesMeril prezes
  • Distance Travelled: 761km
  • Trains Routed: 578
Odp: Pomoc dla dyżurnego na androida?
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Kwiecień 2017, 01:13:45 »
Zgadzam się z tym co piszą shafter i UAZownik. Dodam, że dwa monitory dają większy realizm, niż tablet. Dyżurny w nastawni też jest obstawiony kilkoma ekranami, pulpitem, dźwigniami (zależnie od typu urządzeń). Ustawianie przebiegu przez kliknięcie myszką funkcjonuje w rzeczywistości, smyranie w tym celu palcem po ekranie - jeszcze nie. Niewykluczone, że kiedyś będą dyżurni z tabletami, ale na dziś tak nie jest, a symulujemy stan aktualny.  Na początku myślałem, że podgląd na stację to podstawa, odprawiłem ledwo 6 pociągów i już stwierdzam, że właściwie nie musiałoby go w ogóle być (chyba, że przy urządzeniach mechanicznych, na takiej nastawni nie siedziałem). Z nastawni i tak niewiele widać (oczywiście nie namawiam do usuwania tego widoku). Jak ktoś nie ma monitora, można próbować z telewizorem. Tyle, że telewizor i tablet to takie trochę protezy drugiego monitora.

TD na razie nie potrafi komunikować się z SCS na innej maszynie, choć działania w kierunku umożliwienia tego są prowadzone, o czym wspomniano w tym wątku: http://td2.info.pl/index.php/topic,1975.msg25595.html#msg25595
Wobec tego z ewentualnym wdrożeniem pomysłu trzeba poczekać. Komunikacja między tabletowym SCS-em, a komputerowym TD to pole do powstawania nowych problemów: a to firewall, a to wi-fi, a to źle wpisany IP, albo też "Ja nie umiem tego skonfigurować! ratónkó" itp. I będą pytania w dziale "Zgłaszanie błędów".

Zakończę trochę filozoficznie: po co angażować aż tak złożone środki techniczne do rozwiązania prostego problemu? Te środki techniczne to pełnoprawny dodatkowy komputer w postaci tabletu (tablet to nie gadżet, a komputer właśnie), dodatkowe połączenie sieciowe, specjalistyczne oprogramowanie na tablet (SCS). To samo można zrealizować dwoma stykami elektrycznymi pod klawiszami Alt i Tab (Alt+Tab do przełączania okien). Monitor jest rozwiązaniem prostszym i skuteczniejszym (większy ekran). Z drugiej strony powszechność tabletów i telefonów jest faktem.

Natomiast rozkład, ale sam rozkład, z SWDR na tablet to dobry pomysł. W świetle moich rozważań tablet byłby odpowiednikiem kartki papieru z wydrukiem rozkładu.

PS.
SCS Szymakowszczyznic wchodzi spokojnie na 13''.
Filozoficznie, drugi monitor wcale nie jest prostym rozwiązaniem. Nie mam drugiego monitora, nie stać mnie na drugi monitor i nie miałbym nawet gdzie go postawić. Nie myślałem o pełnoprawnym scsie, tylko jakąś apką co by podsłuchiwała co mówią do siebie scs i td2, pokazując jak wygląda sytuacja.
Przykład wykorzystania jak ja to widze: Jedzie pociąg osobowy 1234 przez lcs. Wjeżdża ze szlaku na stacje A. Powiedzmy że wyjazd ma przez B i C. Puszczam mu przebieg z A do B, i jednoczeście na swdr załatwiam wyjazd poc. 54321. I dzięki temu że zawsze mam na oku jakiś pogląd stacji na telefonie, widzę od razu że 1234 wjechał do B i mogę alt+tabować na scs i dać przejazd do C i wrócić do swdr. A tak musiałbym niecierpliwie kilka razy przełączać się między jednym a drugim. (Nie wiem czy ktoś mnie rozumie...)
Realizm realizmem, ale nikt nie każe nikomu budować pulpitu EU07 by jechać. Poza tym bardziej realistyczne mieć dodatkowe 5cali udające drugi monitor niż mieć tylko jeden ;)
Nie znam się na kwesti technicznej, ale jeśli się da coś takiego zrobić i jakiś koder by się podjął napisania tego, to czemu nie? Rozkład na telefonie też by był świetny :)

Offline gravition

• Supporter
  • *
  • Kartoteka
  • Siła reputacji: 33
  • gravition dyżurny ruchugravition dyżurny ruchugravition dyżurny ruchugravition dyżurny ruchugravition dyżurny ruchugravition dyżurny ruchu
  • Distance Travelled: 3010km
  • Trains Routed: 363
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Kwiecień 2017, 07:33:25 »
Osobiście posiadam dwa monitory i jest to ogromne ułatwienie, co prawda na poniższym zdjęciu mam na pełnym ekranie podgląd stacji, ale zazwyczaj robię tak, że na jednym monitorze mam SWDR, a na drugim scs, a na okno z td przełączam się tylko by nadać i odebrać komunikaty z maszynistami, prawie w ogóle w nie nie patrzę.
KW Poznań

Offline Retrato1989

• Community Manager
  • Pioneer
  • *
  • Supporter
  • *
  • Kartoteka
  • Siła reputacji: 21
  • Retrato1989 dróżnik przejazdowyRetrato1989 dróżnik przejazdowyRetrato1989 dróżnik przejazdowyRetrato1989 dróżnik przejazdowy
  • Distance Travelled: 2431km
  • Trains Routed: 689
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Kwiecień 2017, 07:51:37 »
Skoro mowisz o obsłudze LCS, to i tak wiekszość czasu spędzasz w SWDR. Osobiście okno td-ka otwieram tylko jak uslysze dzwonek lub żabkę. Dedykowana aplikacja to troche przerost formy nad treścią i skomplikowanie systemu. Jeśli znasz swoj posterunek to jesteś sobie w stanie wyobrazić gdzie znajduje sie który skład patrząc tylko na zajętość odcinków. Siedzisz w SWDR, patrzysz na rozkład, komunikujesz sie z maszynistą i kolejnym posterunkiem, zakładasz blokade, podajesz wyjazd i meldujesz odjazd. Spokojnie można to ogarnąć na jednym ekranie. Poza tym jeśli "zgubisz" skład, to zerkasz na tabelkę na górze td-ka. Tam pisze na którym odcinku izolowanym sie znajduje.
Osobiście próbowałem na dwa monotory i jest to niewygodne. Wolę się przełączać między oknami.
NON VEXA ME ZBISCO! TU ALIQUANDO QUALES DENTES LUCIUM HABERE VIDISTI?! CEPIT ET MANUS SECATUR!

Offline Paweł

• Developer
  • Pioneer
  • *
  • Special Guest
  • Kartoteka
  • Siła reputacji: 6
  • Paweł pracownik torowy
  • Distance Travelled: 2km
  • Trains Routed: 3
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Kwiecień 2017, 13:08:55 »
Wersja SCS na Androida nie jest w najbliższym czasie przewidywana. Podsłuchiwanie komunikacji TD2 - SCS przez inną aplikację nie do końca się uda, bo część stanów (utwierdzenia, numery) siedzi tylko w SCS i nie jest nigdzie wysyłana. Pozostają aplikacje Windows/Android rozszerzające ekran lub działające na zasadzie zdalnego pulpitu.

A co do monitorów, porządne poleasingowe monitory można kupić za 100-200 zł. Podłączyć można je przez adaptery USB, jeżeli brak wolnych wyjść video. To chyba taniej i wygodniej niż jakieś protezy z tabletami.

Offline shafter

• Tester
  • Supporter
  • *
  • Kartoteka
  • Siła reputacji: 185
  • shafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezes
  • Distance Travelled: 5017km
  • Trains Routed: 1496
« Odpowiedź #19 dnia: 25 Kwiecień 2017, 13:09:53 »
Dwa monitory tez wymagaja przyzwyczajenia ;)

Offline Paweł

• Developer
  • Pioneer
  • *
  • Special Guest
  • Kartoteka
  • Siła reputacji: 6
  • Paweł pracownik torowy
  • Distance Travelled: 2km
  • Trains Routed: 3
« Odpowiedź #20 dnia: 25 Kwiecień 2017, 13:17:51 »
Ja zwykle używam czterech, najwięcej w jednym projekcie miałem po dziewięć na stanowisko. Dwa to mało, musiałbym się przyzwyczaić ;)

Offline shafter

• Tester
  • Supporter
  • *
  • Kartoteka
  • Siła reputacji: 185
  • shafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezesshafter prezes
  • Distance Travelled: 5017km
  • Trains Routed: 1496
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Kwiecień 2017, 13:44:45 »
Jeden z moich programistow ma stanowisko 6x24" i dopiero taka ilosc ekranow mu wystarcza :)

Offline Ryszard-san

• Global Moderator
  • Pioneer
  • *
  • Supporter
  • *
  • Kartoteka
  • Siła reputacji: 145
  • Ryszard-san prezesRyszard-san prezesRyszard-san prezesRyszard-san prezesRyszard-san prezesRyszard-san prezesRyszard-san prezesRyszard-san prezesRyszard-san prezesRyszard-san prezesRyszard-san prezesRyszard-san prezes
  • Distance Travelled: 8809km
  • Trains Routed: 1185
« Odpowiedź #22 dnia: 25 Kwiecień 2017, 15:07:53 »
Właśnie zamówiłem Karte na USB 47zł z wysyłką, bo 3 ci monitor się kurzy a 2 to czasami mi brakuje ;)
EU06-18;gags;gags;120a;120a;609a