Autor Wątek: Klawiszologia i opis ekranu  (Przeczytany 507 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mac310

• Supporter
  • *
  • Siła reputacji: 1
  • mac310 pracownik torowy
    • Moim Okiem
  • Distance Travelled: 532km
Klawiszologia i opis ekranu
« dnia: 28 Sierpień 2017, 23:47:07 »
Szukam i szukam i niestety nie znalazłem nigdzie zestawienia wszystkich używanych skrótów klawiaturowych dla maszynisty. Skróty są opisywane w instrukcji w tekście, ale przydałaby się jedna tabela z całą klawiszologią.
Druga sprawa to opis wszystkiego co widzę na ekranie poza oczywiście widokiem samej kabiny. Jest dużo informacji nieopisanych np. w panelu użytkowników, gdzie widzę numery i nicki ale też kilka dodatkowych informacji, które nie wiem co oznaczają. Nie znalazłem też nigdzie informacji do kiedy jeździ się z eLką i jaka jest reguła zdobywania punktów.
Historia budowy pulpitu lokomotywy EU07. Z braku komunikacji z innymi działa na razie tylko z symulatorem MaSzyna.

Offline trainfun09

• User
  • Siła reputacji: 14
  • trainfun09 dróżnik obchodowytrainfun09 dróżnik obchodowy
  • "Góra Zatorska"~Drozda32 o mnie.
  • Distance Travelled: 2035km
  • Trains Routed: 100
Odp: Klawiszologia i opis ekranu
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Sierpień 2017, 09:58:18 »
Poziom doświadczenia zwiększa wraz z wzrostem przejechanych kilometrów. Co do klawiszologi-jak uruchamiam grę, w okienku w którym masz wybór jakości grafiki, masz jeszcze zakładkę - input. Tam wypisana jest klawiszologia.
« Ostatnia zmiana: 29 Sierpień 2017, 10:06:17 wysłana przez trainfun09 »

Offline sofalse

• Supporter
  • *
  • Siła reputacji: 35
  • sofalse toromistrzsofalse toromistrzsofalse toromistrzsofalse toromistrzsofalse toromistrzsofalse toromistrzsofalse toromistrz
  • Distance Travelled: 1070km
  • Trains Routed: 258
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Sierpień 2017, 11:33:34 »
W tabeli maszynistów oprócz numeru i nicku widać również szlak wyjazdowy z aktualnej scenerii, następną scenerię oraz aktualnie zajmowaną izolację torową - dla innych maszynistów informacje raczej nieistotne (chyba że lecicie na czołówkę). Elka z tego co pamiętam zmienia się w 1 poziom po przejechaniu 100km.

Offline mentorious

• Artist
  • Developer
  • Supporter
  • *
  • Siła reputacji: 207
  • mentorious prezesmentorious prezesmentorious prezesmentorious prezesmentorious prezesmentorious prezesmentorious prezesmentorious prezesmentorious prezesmentorious prezesmentorious prezesmentorious prezes
  • Distance Travelled: 2333km
  • Trains Routed: 1975
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Sierpień 2017, 13:10:57 »
Szukam i szukam i niestety nie znalazłem nigdzie zestawienia wszystkich używanych skrótów klawiaturowych dla maszynisty. Skróty są opisywane w instrukcji w tekście, ale przydałaby się jedna tabela z całą klawiszologią.

Po odpaleniu okienka w ktorym zmienia sie rozdzielczosc/tryb grafiki jest z lewej zakladka Input, tam sa wszystkie klawisze. Mozesz je tez do woli zmieniac.

Druga sprawa to opis wszystkiego co widzę na ekranie poza oczywiście widokiem samej kabiny.

Nie rozumiem co konkretnie masz na mysli, okienko chatu i te z obecnymi dyzurnymi/maszynistami na danej scenerii?

Jest dużo informacji nieopisanych np. w panelu użytkowników, gdzie widzę numery i nicki ale też kilka dodatkowych informacji, które nie wiem co oznaczają. Nie znalazłem też nigdzie informacji do kiedy jeździ się z eLką i jaka jest reguła zdobywania punktów.

Nie jest to opisane, bo to nie jest cel gry. Informacje z cyframi i L sa tylko po to, aby dyzurny i inni gracze wiedzieli z kim maja doczynienia. Gdybysmy opublikowali to, znajac niektorych mlodszych uzytkownikow, zaraz by sie z tego zrobilo nabijanie jakis wirtualnych punktow.

Offline Neodokuran

• Supporter
  • *
  • Siła reputacji: 173
  • Neodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezes
  • Jestem dobrym dyżurnym, nie polecam się na dyżurce
  • Distance Travelled: 3563km
  • Trains Routed: 1477
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Sierpień 2017, 16:02:45 »

Druga sprawa to opis wszystkiego co widzę na ekranie poza oczywiście widokiem samej kabiny.

Nie rozumiem co konkretnie masz na mysli, okienko chatu i te z obecnymi dyzurnymi/maszynistami na danej scenerii?

Zapewne chodzi mu o opis HUDa
Bździno ----> 47% (Układ torowy-100%, Otoczenie-10%, Elektryfikacja-78%, Pulpit-0%)

Offline mac310

• Supporter
  • *
    • Moim Okiem
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Sierpień 2017, 13:51:07 »
Klawiszologia w okienku uruchamiania teoretycznie jest ale mam wrażenie, że opisy są mało związane z symulatorem.
Opis w stylu Horizontal (+), Horizontal (-) jakoś mało mi się kojarzą z nastawnikiem. Nie znalazłem też skrótów do zapalania oświetlenia (czoła, kabiny, mierników) innych hebelków (prądnica, sprężarka, pantografy) i przycisków (WS, odbloki itp) czyli większości sterowania poza jazdą. Chyba, że to tylko można zrobić klikając myszą na pulpicie.
Miałem nadzieję, że gdzieś na forum albo na stronie dokumentacji znajdę tabelę z domyślną klawiszologią tak jak np. jest tabela z komendami do chata.

Co do opisu tego co widzę na ekranie to oczywiście nie chodzi mi o opis live na samym ekranie ale też gdzieś w dokumentacji, co jest co. Jakiś zrzut ekranowy z opisaniem widocznych elementów. Głównie to co jest w okienku z listą dyżurny/maszyniści oraz to co jest po prawej w ramach rozkładu jazdy.

Dodano: 02 Wrzesień 2017, 02:06:09

Z braku tego czego szukałem zacząłem grzebać sam i wygrzebałem poniższe skróty. Może się komu przyda. Niektóre skróty działają tylko przy zimnym rozruchu.

G - Oświetlenie kabiny
E - Podświetlenie przyrządów
Y - Reflektor lewy
U - Reflektor górny
I - Reflektor prawy
J - Bateria
O - Pantograf tylny B
P - Pantograf przedni A
F - Rozruch wysoki/niski
Shift G - Przełącznik hamulca T-O-P
G - Ogrzewanie pociągu
Shift H - Syrena ton wysoki
H - Syrena ton niski
L - Wyłączenie styczników liniowych
X - Przetwornica
C - Sprężarka
N - Odblok. przekaźnika nadmiarowego i różnicowego
Shift M - Załączenie WSa
M - Wyłączenie WSa
6 - Przycisk odluźniacza hamulca
1 - Hamulec pomocniczy - hamowanie
7 - Hamulec pomocniczy - luzowanie
3 - Hamulec zasadniczy - hamowanie
9- -Hamulec zasadniczy - luzwanie
4 - Hamulec zasadniczy - jazda
0 - Hamulec zasadniczy - hamowanie nagłe
Enter - Przycisk hamulca przeciwpoślizgowego i piasecznicy
Spacja - Czuwak/SHP
Pg Up - Nastawnik kierunku przód
Pg Down - Nastawnik kierunku tył
/ - Nastawnik bocznikowania góra
* - Nastawnik bocznikowania dół
+ - Nastawnik jazdy góra
- - Nastawnik jazdy dół
A S D W - poruszanie się po kabinie
F11 - wyjście/wejście z kabiny

Dodano: 03 Wrzesień 2017, 00:16:06

To poproszę tylko jeszcze o wyjaśnienie tych elementów wskazanych w liście maszynistów z załącznika.
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2017, 11:18:37 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy EU07. Z braku komunikacji z innymi działa na razie tylko z symulatorem MaSzyna.

Offline Neodokuran

• Supporter
  • *
  • Siła reputacji: 173
  • Neodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezesNeodokuran prezes
  • Jestem dobrym dyżurnym, nie polecam się na dyżurce
  • Distance Travelled: 3563km
  • Trains Routed: 1477
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Wrzesień 2017, 10:03:20 »
Strzalki gora dol sluza do oceny DR. Pod nickami jest opis według schematu : [szlak wyjazdowy na danej scenerii]A [(stacja docelowa)] (Ligota Centralna)
Bździno ----> 47% (Układ torowy-100%, Otoczenie-10%, Elektryfikacja-78%, Pulpit-0%)

Offline mac310

• Supporter
  • *
    • Moim Okiem
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Wrzesień 2017, 11:54:34 »
OK, dzięki. A w rozkładzie jazdy rozumiem, że informacje są podobne dla poszczególnych stacji? Czy coś więcej z RJ można się dowiedzieć?
Widzę, że poza szlakiem wjazdowym i wyjazdowym jest jeszcze "s/" w jednym z rozkładów. Czy RJ może zawierać jeszcze inne informacje poza tymi, które widzę na poniższych przykładach?
« Ostatnia zmiana: 05 Wrzesień 2017, 11:56:11 wysłana przez mac310 »

Offline trainfun09

• User
  • Siła reputacji: 14
  • trainfun09 dróżnik obchodowytrainfun09 dróżnik obchodowy
  • "Góra Zatorska"~Drozda32 o mnie.
  • Distance Travelled: 2035km
  • Trains Routed: 100
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Wrzesień 2017, 11:54:56 »
A sterowanie w skrócie jak w Maszynie 16.04.

EDIT.: Tak, ale screeny, które prezentujesz pokazują widok RJ z trybu offline/przed otrzymaniem od DR.

Offline mac310

• Supporter
  • *
    • Moim Okiem
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Wrzesień 2017, 11:57:23 »
No tak. Nie mam jeszcze zrzutów z RJ od DR, więc jeśli mają w sobie coś więcej to poproszę o info.

Offline Ryszard

• Supporter
  • *
  • Siła reputacji: 81
  • Ryszard prezesRyszard prezesRyszard prezesRyszard prezesRyszard prezesRyszard prezesRyszard prezesRyszard prezesRyszard prezesRyszard prezesRyszard prezesRyszard prezes
  • Distance Travelled: 2561km
  • Trains Routed: 680
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Wrzesień 2017, 11:59:00 »
Z rj do dyżurnego tak na prawdę dowiesz się jeszcze jaka jest max prędkość. A jeszcze dawniej były godziny odjazdu.

Offline greg86

• Supporter
  • *
  • Pioneer
  • *
  • Siła reputacji: 67
  • greg86 prezesgreg86 prezesgreg86 prezesgreg86 prezesgreg86 prezesgreg86 prezesgreg86 prezesgreg86 prezesgreg86 prezesgreg86 prezesgreg86 prezesgreg86 prezes
  • SJZ
  • Distance Travelled: 2196km
  • Trains Routed: 297
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Wrzesień 2017, 12:17:11 »
Widzę, że poza szlakiem wjazdowym i wyjazdowym jest jeszcze "s/" w jednym z rozkładów.

Ta "s/" występuje przy wczytywaniu RJ z dysku lokalnego, zamiast z serwera. Dostępna jest jeszcze informacja o czasie przyjazdu/odjazdu oraz prędkości szlakowej na wjeździe, co było widoczne za czasów SWDR1.
Projekt LCS Jastrzębie - 20%
Poprawki w toku...

Offline hulek

• Supporter
  • *
  • Siła reputacji: 17
  • hulek zwrotniczyhulek zwrotniczyhulek zwrotniczy
  • Ekspert ds. Edytora
  • Distance Travelled: 1265km
  • Trains Routed: 200
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Wrzesień 2017, 12:29:00 »
Jak masz te poziomy - jako dyzurny czy maszynista to poziom wzrasta wraz z wzrostem przejechanych kilometrow lub z iloscia wyprawionych pociagow. ;)
PROJEKTY: Coś się tam buduje ;)
Najlepszym lekarstwem na kłamstwo, jest PRAWDA !