Autor Wątek: Pełnometrażowe filmy o tematyce kolejowej  (Przeczytany 5633 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ares28

  • Developer
  • Weteran
  • Konstruktor
  • Wiadomości: 933
  • Siła reputacji: 728
  • Ares28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezes
  • Programista systemów SRK
Pełnometrażowe filmy o tematyce kolejowej
« dnia: 11 Listopada 2017, 03:42:54 »
Wrzucajcie w tym wątku pełnometrażowe filmy traktujące o kolei, najlepiej wraz z odnośnikiem, aby można było obejrzeć.

Ja gorąco polecam wam film, o którym usłyszałem kilka dni temu od Ryszarda-sana.

Tytuł: Człowiek na Torze (1956)

Fabuła:
Mechanik ginie w tragicznym wypadku pod kołami lokomotywy. Komisja śledcza ma za zadanie przesłuchać pracowników kolei uczestniczących w zdarzeniu i dowieść tragicznej prawdy...

Ciekawostka:
W filmie zagrali także prawdziwi pracownicy kolei, dlatego tak wiernie udało się odwzorować funkcjonowanie parowozowni z lat '60 ubiegłego wieku.

Offline StaryWyjadacz

  • Weteran
  • Zbanowany!
  • Wiadomości: 19
  • Siła reputacji: 20
  • StaryWyjadacz dróżnik przejazdowyStaryWyjadacz dróżnik przejazdowyStaryWyjadacz dróżnik przejazdowyStaryWyjadacz dróżnik przejazdowy
Odp: Pełnometrażowe filmy o tematyce kolejowej
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Listopada 2017, 11:24:20 »
Odezwę się ponieważ ten film jest fajny ale dla laika ponieważ taki laik nie zauwazy ze nie da sie w semaforze dwuramiennym opuscic tylko jednej lampy :D

P.s.
Gorąco polecam tenże film.

Ja osobiście bardzo lubię film ,,Ludzie z pociągu,,. Bardzo podoba mi się podejscie dyzurnego ruchu do kolei :)
Link:
Nieprawidłowy link vimeo

Offline Stasiu

  • Global Moderator
  • Developer
  • Weteran
  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 495
  • Siła reputacji: 654
  • Stasiu prezesStasiu prezesStasiu prezesStasiu prezesStasiu prezesStasiu prezesStasiu prezesStasiu prezesStasiu prezesStasiu prezesStasiu prezesStasiu prezes
  • BTTW
Odp: Pełnometrażowe filmy o tematyce kolejowej
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Listopada 2017, 10:18:25 »
"Egzekutorzy", ale nie załapie się na pełnometrażowy...

Offline Tomasz86

  • Weteran
  • Wiadomości: 7
  • Siła reputacji: 23
  • Tomasz86 dróżnik przejazdowyTomasz86 dróżnik przejazdowyTomasz86 dróżnik przejazdowyTomasz86 dróżnik przejazdowy
Odp: Pełnometrażowe filmy o tematyce kolejowej
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Stycznia 2018, 19:45:51 »
Witam. Zapodaję sporą listę filmów o tematyce kolejowej lub w większej mierze z motywami kolejowymi. Pragnę również polecić blog pt. "Motyw kolejowy w polskim filmie" - http://motyw-kolejowy.blogspot.com/

1. Cykliczny program TVP z 1997/8r pt. "Kolejki", składający się z 9 odc. W każdym programie dr. Kazimierz Rabski odwiedza inną kolejkę wąskotorową w Polsce przedstawiając jej walory.

Tytuły odcinków:
1. Kolej polowa (Rogowska KD)
2. Kolejka Leśna (Bieszczadzka)
3. Ełeckie Wędrowanie (Ełecka KD)
4. Gdański Ekspres (Gdańska KD)
5. Narodziny Ciuchci (Gryficka KD)ftp://
6. Turyści, buraki i legendy (Gnieźnieńsa KD)
7. Wielcy nieobecni (Słupska KD)
8. Więksi i mniejsi bracia
9. Najdłuższe linie (Krośniewicka KD)
LINK: https://www.youtube.com/user/kolejiepkp/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd

2. "Kolejarskie Słowo" - Film propagandowy WFDiF. W głównych rolach parowóz Ty246, Węzeł Tarnogórski i Karsznicki, a także Huta Szczecin.
LINK:
3. "Czarny Serial" - Tor. Seria emitowanych w TVP materiałów o różnych, niewyjaśnionych wypadkach. Odcinek poświęcony w całości katastrofie pod Otłoczynem.
LINK:
4. Nieznane Katastrofy - Uciekająca lokomotywa. Materiał zrealizowany przez TVP, poświęcony katastrofie pod Długołęką k/Wrocławia.
LINK:
5. "Przejazd Strzeżony" - dokument z 1976r. Przedstawia pracę i codzienność dróżniczki na przejeździe strzeżonym w latach 70! we Wrocławiu.
Na filmie zobaczyć można unikatowy tabor tamtego okresu oraz pojazdy drogowe.
LINK: http://ninateka.pl/film/maria-kwiatkowska-przejazd-strzezony-wfdif

6. "89 mm od Europy" - miejscem tego filmu jest przejście graniczne w Brześciu między Polską a Białorusią, gdzie przestawia się pociągi z Europy na tory szersze o 89 mm.
LINK: http://ninateka.pl/film/89-mm-od-europy-marcel-lozinski

7. "Zderzenie czołowe" - dokument z 1975r nawiązujący do realnego zdarzenia, które tak na prawdę miało miejsce na pomorzu, z udziałem SN61. W filmie tym akcja fikcyjnie dzieje się w Warszawie lub okolicy.
LINK: http://ninateka.pl/film/zderzenie-czolowe-marcel-lozinski

8. "Cisza" Naznaczeni. - Film polski z 2001r Tu podaję link do opisu na filmweb. Film trudnodostępny w sieci. (Mam w zbiorach).
LINK: http://www.filmweb.pl/film/Cisza-2001-31378/descs

9. "Torowisko" - 1999. Opowieść o życiu na prowincji i marzeniach o wielkim świecie. Całość  otoczce kolejowej rejonu Łódzkiego.
LINK:
Filmy zagraniczne: Dla ambitnych miłośników starego kina - bez HD  :)

1. "Magistral" - Rosja 1982 Film fabularny opowiadający w dużej mierze o bałaganie i korupcji panujących na "uporządkowanej" kolei ZSSR.
Głównymi bohaterami są maszynista ze swym pomocnikiem na WŁ80, prowadzący pociąg dalekobieżny z Krasnojarska. Splot tragicznych i bezsensownych decyzji władz kolejowych rodzi sytuację skrajnie niebezpieczną i w efekcie śmierć. Jak się jednak okazuje, epizod ten nie może mieć wpływu na pracę trybów wielkiej maszyny jaką jest kolej.
LINK:
2. "Pociąg poza rozkładem" - Rosja 1985 Film fabularny przedstawiający nieszczęsne losy ucznia rosyjskiej kolejówki, jak się wkrótce okazuje - będącego silnie zakochanym. Trójki przypadkowych gapowiczów oraz duetu Gagarinów M62 na czele pociągu, nazwijmy go gospodarczym lub roboczym.
Jesteście ciekawi co z tego wyjdzie?
LINK:
3. "Przełęcz" - film fabularno dokumentalny, poświęcony prawdziwym wydarzeniom, które miały miejsce w 1992 roku na linii kolei BAM.
LINK:
Listy filmów i programów, do których nie dotarłem w Internecie, a które to posiadam na twardym dysku (dialog na PW)

1. Program TVP "To jest temat pt. Nie moja wina". Program jest protoplastą "Egzekutorów", przedstawia maszynistów uczestniczących w zdarzeniach i tabor lat 90. Kręcony na odc linii 351 Szczecin - Poznań.

2. Gang Olsena rusza na szlak - znane wszystkim przestępcze trio z Danii, tym razem z chytrym planem kradzieży wagonu pancernego Franza Jaggera.
Większość akcji toczy się na szlakach żelaznych Danii - film miły dla oka, ukazujący ciekawy tabor.
« Ostatnia zmiana: 05 Stycznia 2018, 19:50:41 wysłana przez Tomasz86 »
PKP Cargo S.A. Zachodni Zakład Spółki

guest738

  • Gość
Odp: Pełnometrażowe filmy o tematyce kolejowej
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Stycznia 2018, 00:38:28 »
Na Youtubie można znaleźć serię p.t. "Podróże kolejami Szwajcarskimi" (po angielsku, ale były też wersje z lektorem rosyjskim i węgierskim), a także zlepek odcinków ze Scottem McGregorem, o kolejach w Australii. Miałem na kasecie kiedyś pełną wersję pilotażowego odcinka, niestety przepadł i se ne vrati...
Godny polecenia jest też "Mark Williams On The Rails" - historia kolei w Anglii.

Długości odcinków od 20-60 minut. Za wyjątkiem odcinka ze Scottem McGregorem, który był jakimś materiałem promocyjnym. A szkoda, że nie było poszczególnych odcinków.

Offline olkamolka

  • User
  • Wiadomości: 0
  • Siła reputacji: 1
  • olkamolka pracownik torowy
Odp: Pełnometrażowe filmy o tematyce kolejowej
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Stycznia 2018, 10:03:47 »
Moim ulubionym filmem o tematyce kolejowej zostanie na zawsze film "Pociąg" z Lucyną Winnicką. To mój ulubiony polski film z lat 60. a sama Lucyna to świetna aktorka