Autor Wątek: Przykra przygoda - kac moralny - jak postąpić?  (Przeczytany 3160 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline malawista

• Supporter
  • *
  • Siła reputacji: 3
  • malawista pracownik torowy
  • Distance Travelled: 355km
Przykra przygoda - kac moralny - jak postąpić?
« dnia: 15 Listopad 2017, 21:09:09 »
Słuchajcie, miałem bardzo przykrą przygodę przedwczoraj. Tak przykrą, że do dzisiaj czuję kaca moralnego i... boję się / krępuję się wrócić do wspólnej zabawy w symulatorze.
Owszem, jestem jeszcze bardzo początkujący. Dlatego bardzo się staram, i bardzo uważam na to, co się dzieje na szlaku. Oczywiście, nie wszystkie sygnały  jeszcze do końca rozumiem, ale w takim przypadku, gdy spotykam niezrozumiały sygnał, po prostu asekuracyjnie zwalniam, aby mieć możliwość w sposób kontrolowany w przypadku konieczności zatrzymać pociąg, kosztem opóźnienia, trudno.

Tymczasem przedwczoraj jechałem sobie swobodnie składem pasażerskim, na 90% jestem pewien, że miałem podane zielone na przejazd przez stację, tymczasem za stają było czerwone - stój. Nie zdążyłem wyhamować, przejechałem przez czerwone, dyżurny użył radiostopu, ja się zjeżyłem i osiwiałem w moment i w panice uciekłem z symulatora. I dopiero dzisiaj się do Was odzywam, tak się wystraszyłem.

Tak jak wspomniałem, na 90% jestem pewien, że miałem wolny przejazd. I tu mam pytania:

1. Czy możliwe jest, że szklaki są opracowane w sposób nie doskonały? Że na przykład jednak brakowało sygnału poprzedzającego? Te 10% pozostawiam na to, że sygnał poprzedzający jednak był, a ja go źle odczytałem, owszem, to możliwe, ale mało prawdopodobne (patrz -> asekuracja)

2. Bardzo możliwe, że spotka mnie jeszcze wiele nieoczekiwanych niebezpiecznych sytuacji. Jak wtedy postępować, aby nie uprzykrzać życia innym użytkownikom, nie stanowić dla nich zagrożenia/kłopotu? Czy natychmiastowe wyjście z aplikacji faktycznie jest najlepszym rozwiązaniem?

Pozdrawiam, i cały czas jestem w nerwach.

Offline Husarz

• Supporter
  • *
  • Siła reputacji: 328
  • Husarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezes
  • Distance Travelled: 1517km
  • Trains Routed: 4021
Odp: Przykra przygoda - kac moralny - jak postąpić?
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Listopad 2017, 21:13:29 »
Scenerie są bardzo dokładnie sprawdzane, także praktycznie nie ma możliwości, aby brakowało semafora czy tarczy ostrzegawczej. Moim zdaniem najprawdopodobniej źle zinterpretowałeś wskazanie semafora wjazdowego. Co do drugiego pytania, to wyjście z symulacji jest pewnym wyjściem, ale czy najlepszym? Wszystko zależy od dyżurnego i Twojego podejścia. Przerżnąłeś S1? No cóż, zdarza się i najlepszym. Dlatego najważniejsze moim zdaniem po rozpoczęciu jazdy jest wykonanie hamowania kontrolnego, aby wyczuć skład i nie doprowadzać do takich sytuacji. Oczywiście o znajomości wskazań semaforów nie będę wspominał, bo to podstawa podstaw. Teoretycznie dyżurny nie ma prawa dać Ci kicka, za nieumyślne przejechanie S1. Tak jak pisałem: zdarza się i to nie koniec świata. Powinieneś wtedy oczekiwać na dalsze instrukcje od dyżurnego ruchu i to on zdecyduje, czy z danego położenia jest możliwość dalszego kontynuowania jazdy.

Co do Twoich 90% pewności: także prawdopodobne jest, że dyżurny zwolnił Ci przebieg już po tym, jak minąłeś wjazdowy. Spowodowane zapewne było to sytuacją ruchową lub jakąś nieprzewidzianą sytuacją, ale jego obowiązkiem powinno być poinformowanie Cię o takim działaniu. Ja, jeżeli już jestem zmuszony do takiego kroku, to od razu daję znać o zmianie planu. :)
« Ostatnia zmiana: 15 Listopad 2017, 21:34:45 wysłana przez Husarz »
3840

Offline malawista

• Supporter
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Listopad 2017, 21:18:59 »
Tak jak wspomniałem, chodzi mi jedynie o sytuacje awaryjne. Oczywistą sprawą jest, że poszerzam swoją wiedzę o semaforach, intencje mam jak najlepsze, staram się do takich sytuacji nie dopuszczać. Ale, jeżeli już coś takiego się zdarzy, to nie chcę szkodzić ani uprzykrzać życia innym. Stąd moje pytanie - jak, możliwie najszybciej, zażegnać problem. I czy natychmiastowe wyjście z aplikacji będzie najlepszym wyjściem?
Swoją drogą, zainstaluję sobie aplikację Camtasia. Kto nie zna - to jest aplikacja, która cały czas rejestruje obraz z ekranu i zapisuje na dysku w postaci filmu. W tym przypadku coś jak wideorejestrator w samochodach :-) Czuję, że ta aplikacja może być przydatna w analizie zaistniałych wypadków.
Być może należałoby polecić takie rozwiązanie innym początkującym.
« Ostatnia zmiana: 15 Listopad 2017, 21:26:15 wysłana przez malawista »

Offline LisiczekPL

• Supporter
  • *
  • Siła reputacji: 25
  • LisiczekPL nastawniczyLisiczekPL nastawniczyLisiczekPL nastawniczyLisiczekPL nastawniczyLisiczekPL nastawniczy
  • ET22
  • Distance Travelled: 1694km
  • Trains Routed: 177
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Listopad 2017, 21:24:40 »
Bywają takie sytuacje, nie ma co się stresować. Co prawda teraz większość społeczności TD2 jest wyczulona na tzw "Elki", czyli totalnie nowe osoby. Warto wejść na TeamSpeak, tam kogoś wziąść do pomocy, kto objaśni pare kwestii. Taka osoba jest już o wiele lepiej widziana i postrzegana, bo widać że czegoś chce się dowiedzieć, a nie że wejdzie na multiplayera, zrobi trolla i wyjdzie. Na ts3 jest dosyć sporo osób które wyjaśnią Ci podstawy :)

Powodzenia :)
Radiowo Towarowe - 50%, Warszawa Kowelska - 0%

Offline malawista

• Supporter
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Listopad 2017, 21:29:29 »
Lisiczek, już nie jestem 'Elką", już mam "dwójkę" :-) Wydaje mi się, że ogarniam więcej niż podstawy podstaw :-) A powiem Ci więcej, już sam zaczynam udzielać porad, właśnie jednej "Elce", którego zachęciłem do wspólnej przygody :-) No ale przygodę tym razem JA miałem.
« Ostatnia zmiana: 15 Listopad 2017, 21:31:05 wysłana przez malawista »

Offline MaciejakS

• Supporter
  • *
  • Siła reputacji: 44
  • MaciejakS starszy dyżurny ruchuMaciejakS starszy dyżurny ruchuMaciejakS starszy dyżurny ruchuMaciejakS starszy dyżurny ruchuMaciejakS starszy dyżurny ruchuMaciejakS starszy dyżurny ruchuMaciejakS starszy dyżurny ruchuMaciejakS starszy dyżurny ruchu
  • Bo mnie szlag (taka ryba) jasny trafi
    • DinnerObrus
  • Distance Travelled: 4607km
  • Trains Routed: 150
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Listopad 2017, 21:30:48 »
Kto nie przewalił nigdy S1, ten nie wie, jakim doświadczonym graczem może zostać maszynista.
Mój fanpage kolejowy: https://www.facebook.com/MaciejakS-1525083427549225/
...::: To jak pan Jezus powiedział? Tak jak Jezus powiedział :::...

Offline Husarz

• Supporter
  • *
  • Husarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezesHusarz prezes
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Listopad 2017, 21:31:11 »
I czy natychmiastowe wyjście z aplikacji będzie najlepszym wyjściem?
Opuszczenie aplikacji w takiej sytuacji jest najlepszym wyjściem, gdy na scenerii jest więcej niż tych powiedzmy 5 graczy. Przynajmniej ja, za moich początków tutaj stosowałem taką praktykę. Musisz wziąć pod uwagę, że RADIOSTOP zatrzymuje wszystkie składy na scenerii, co nie tylko doprowadza mechaników do białej gorączki, ale i blokuje płynność ruchu na stacji.
3840

Offline Ares28

• Developer
  • Supporter
  • *
  • Siła reputacji: 221
  • Ares28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezes
  • Distance Travelled: 2822km
  • Trains Routed: 1393
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Listopad 2017, 21:34:47 »
Lisiczek, już nie jestem 'Elką", już mam "dwójkę" :-) Wydaje mi się, że ogarniam więcej niż podstawy podstaw :-) A powiem Ci więcej, już sam zaczynam udzielać porad, właśnie jednej "Elce", którego zachęciłem do wspólnej przygody :-) No ale przygodę tym razem JA miałem.

Ja mam 6 poziom a też ostatnio przewaliłem na Tłokach S1 jak się zagadałem i ciężkim towarem jechałem. Jak już zobaczyłem ten semafor to nawet nagłe nie pomogło, aby z rozkładowej 80 zatrzymać się.
Także cóż...
Shit happens... Dobrze tylko, że w grze, a nie realnym życiu.

Offline malawista

• Supporter
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Listopad 2017, 21:41:02 »
Koledzy, mam pełną świadomość konsekwencji użycia radiostopu. Skoro już został użyty, to w sumie nie ma większego znaczenia co zrobię potem.
Owszem shit happens, ale podchodzę do symulatora z należytą powagą , o to chyba chodzi w TD2, żeby traktować go jak RPG.

Czyli co? Miałem dwa dni kary. Mogę powrócić do wspólnej zabawy? :-)
« Ostatnia zmiana: 15 Listopad 2017, 21:43:50 wysłana przez malawista »

Offline Husarz

• Supporter
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Listopad 2017, 21:44:12 »
Otóż ma duże znaczenie. Gdy po RSie ruszysz pomimo braku pozwolenia tudzież nakazu jazdy od dyżurnego ruchu to zostaniesz wzięty za trolla i opuścisz scenerię pod przymusem. A jeżeli jest cisza w eterze i DR się nie odzywa, to zawsze możesz się podpytać o plan działania. ;)
3840

Offline malawista

• Supporter
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Listopad 2017, 21:46:26 »
Oj, spodziewam się, że po takim przypadku należy oczekiwać dyspozycji od dyżurnego ruchu i nie robić niczego samowolnie.... Oczywiście, jeśli wcześniej nie ucieknę z aplikacji.
« Ostatnia zmiana: 15 Listopad 2017, 21:48:05 wysłana przez malawista »

Offline Husarz

• Supporter
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Listopad 2017, 21:48:20 »
Oj, spodziewam się, że po takim przypadku należy oczekiwać dyspozycji od dyżurnego ruchu i nie robić niczego samowolnie....
Dokładnie tak, chociaż stosunkowo mało osób bierze to pod uwagę. Ale bardzo miło i przyjemnie, że masz o tym pojęcie.
3840

Offline malawista

• Supporter
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Listopad 2017, 21:52:02 »
Naprawdę, bardzo się staram. Ale... w myśl przysłowia, tylko ten nie robi błędów, kto nie pracuje.

Online Trepan

• Supporter
  • *
  • Siła reputacji: 64
  • Trepan prezesTrepan prezesTrepan prezesTrepan prezesTrepan prezesTrepan prezesTrepan prezesTrepan prezesTrepan prezesTrepan prezesTrepan prezesTrepan prezes
  • Distance Travelled: 1325km
  • Trains Routed: 482
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Listopad 2017, 21:53:05 »
Jest jeszcze jedna opcja niespodziewanego wygaszenia semafora, sygnał mógł wygasnąć ze względu na specyfikę działania systemu sterowania. SCS potrafi takie jaja zrobić, czasem zdarza się, że semafor świruje, albo zwrotnice zgłoszą awarię w położeniu gdzieś pomiędzy i trzeba je ręcznie odblokować. Do tego wspomniana sytuacja ruchowa, dyżur czasem zmienia zdanie, bo mam luz, wykonuję manewr i nagle na raz mi zapowiadają 3 pociągi i jeszcze dwa szlaki się zwolniły. Żeby się nie zatkać muszę wtedy natychmiast wyprawić to co mogę, a manewr odwołać i przesunąć w czasie gdy zachodzi potrzeba. Oczywiście celowe wygaszenie semafora przed pociągiem bez informacji jest godne potępienia, jednak należy brać pod uwagę, że może się zdarzyć.

Offline Husarz

• Supporter
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Listopad 2017, 21:58:35 »
@Trepan nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, aby nastąpiła awaria zwrotnicy po nadanym przebiegu. Także albo dyżurny zmienił zdanie i Cię o tym nie poinformował, ale ktoś pominął Ms1 bądź S1 i wjechał na tor, po którym miałeś podany przebieg.
3840