Autor Wątek: Do mnie, ode mnie  (Przeczytany 4675 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline malawista

  • Weteran
  • Wiadomości: 15
  • Siła reputacji: 344
  • malawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezes
Do mnie, ode mnie
« dnia: 01 Stycznia 2018, 22:48:33 »
Albo nie do końca rozumiem komend "do mnie", "ode mnie", albo dyżurny się pomylił. Proszę o rozwianie wątpliwości.
Stoję sobie w peronie ze składem, widzę przed sobą budkę dyżurnego, mam wykonać oblot. Odpiąłem wagony, padła komenda "do mnie". Sprawa jasna, jadę. Minąłem posterunek dyżurnego, zatrzymałem się za zwrotnicą umożliwiającą powrót i oblot, przesiadłem się do drugiej kabiny, pada komenda "ode mnie".
I tu mam wątpliwość w którą stronę jechać. "Ode mnie" zinterpretowałem, że skoro minąłem dyżurnego, to mam się nadal od niego oddalać. Tymczasem dyżurny zeznał, że to błąd, powinienem wracać w stronę dyżurnego.
Jak to jest? Czy "do mnie" to jest zawsze jazda w jedną stronę, nawet, gdy się oddalam od dyżurnego? Czy też dyżurny się pomylił?
M.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2018, 22:50:51 wysłana przez malawista »

Offline LisiczekPL

  • Weteran
  • Wiadomości: 221
  • Siła reputacji: 44
  • LisiczekPL starszy dyżurny ruchuLisiczekPL starszy dyżurny ruchuLisiczekPL starszy dyżurny ruchuLisiczekPL starszy dyżurny ruchuLisiczekPL starszy dyżurny ruchuLisiczekPL starszy dyżurny ruchuLisiczekPL starszy dyżurny ruchuLisiczekPL starszy dyżurny ruchu
  • ET22
Odp: Do mnie, ode mnie
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Stycznia 2018, 22:53:49 »
Jeżeli dyżurny mówi "Ode mnie" to jedziesz dalej od nastawni, jak mówi "Do mnie" to w kierunku nastawni. No chyba że komende wydaje manrwrowy będący w terenie to to samo co z nastawnią tylko że do manewrowego.

Offline Coyotek

  • Global Moderator
  • Pioneer
  • *
  • Weteran
  • Grupa III
  • *
  • Wiadomości: 551
  • Siła reputacji: 274
  • Coyotek prezesCoyotek prezesCoyotek prezesCoyotek prezesCoyotek prezesCoyotek prezesCoyotek prezesCoyotek prezesCoyotek prezesCoyotek prezesCoyotek prezesCoyotek prezes
  • Rodzinę oszukasz, ale starego Moda nigdy.
Odp: Do mnie, ode mnie
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Stycznia 2018, 22:58:06 »
W tym wypadku był błąd dyżurnego. Jeżeli wydał polecenie zmiany kabiny, powinna nastąpić komenda "Do mnie".
Od 2016 Bezbecja Forum. Pałuję warnami każdego, kto się opiera zasadom.
Mój tydzień to: Banday, Kickday, Warnday, Timeoutday, Coyotday, Bantourday i Spamday.
Forumowy Wąchacz. Mięso musiało latać ,jakby granat w chlew trafił. Uć.

Offline chudya

  • Zasłużony
  • Weteran
  • Grupa II
  • *
  • Wiadomości: 506
  • Siła reputacji: 254
  • chudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezes
Odp: Do mnie, ode mnie
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Stycznia 2018, 23:00:59 »
widzę przed sobą budkę dyżurnego

A czy aby to nie był budynek dyżurnego peronowego?
Polecenia wydaje dyżurny na nastawni, do którego być może nie dojechałeś, więc to "ode mnie" oznaczało jazdę z powrotem w stronę wagonów.
I nie ma tu znaczenia zmiana kabiny. Czy to "tyłem", czy "przodem" na polecenie "ode mnie" masz odjeżdżać od dyżurnego.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2018, 23:04:14 wysłana przez chudya »

Offline malawista

  • Weteran
  • Wiadomości: 15
  • Siła reputacji: 344
  • malawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezes
Odp: Do mnie, ode mnie
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Stycznia 2018, 23:03:12 »
Jeżeli dyżurny mówi "Ode mnie" to jedziesz dalej od nastawni, jak mówi "Do mnie" to w kierunku nastawni. No chyba że komende wydaje manrwrowy będący w terenie to to samo co z nastawnią tylko że do manewrowego.

Też tak mi się wydawało. Że zawsze, niezależnie od tego, gdzie się znajduję, to "do mnie" znaczy jazda w kierunku nastawni, a "ode mnie" w kierunku przeciwnym. Czyli dyżurny się pomylił...
Czyli skoro najpierw stałem w peronie, odpiąłem skład, po komendzie "do mnie" ruszyłem w stronę nastawni, minąłem nastawnię, dojechałem do zwrotki, za którą się zatrzymałem, abym zaczął wracać, powinna paść komenda znowu "do mnie"?

Dodano: 01 Stycznia 2018, 23:05:32


W tym wypadku był błąd dyżurnego. Jeżeli wydał polecenie zmiany kabiny, powinna nastąpić komenda "Do mnie".

Nie padła dyspozycja zmiany kabiny... Ups... Na to też musi być dyspozycja? Uznałem, że to naturalne, żeby zmienić kabinę, skoro mam jechać  w przeciwną stronę. Czyli być może to mój błąd. Aczkolwiek nie zmienia to faktu mojego pojmowania "do mnie" czyli w stronę nastawni i "ode mnie" czyli w kierunku przeciwnym.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2018, 23:05:32 wysłana przez malawista »

Offline chudya

  • Zasłużony
  • Weteran
  • Grupa II
  • *
  • Wiadomości: 506
  • Siła reputacji: 254
  • chudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezes
Odp: Do mnie, ode mnie
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Stycznia 2018, 23:05:39 »
Jeżeli minąłeś nastawnię, na której urzęduje dyżurny, to rzeczywiście powinien podać "do mnie".

Offline malawista

  • Weteran
  • Wiadomości: 15
  • Siła reputacji: 344
  • malawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezes
Odp: Do mnie, ode mnie
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Stycznia 2018, 23:07:11 »
widzę przed sobą budkę dyżurnego

A czy aby to nie był budynek dyżurnego peronowego?
Polecenia wydaje dyżurny na nastawni, do którego być może nie dojechałeś, więc to "ode mnie" oznaczało jazdę z powrotem w stronę wagonów.
I nie ma tu znaczenia zmiana kabiny. Czy to "tyłem", czy "przodem" na polecenie "ode mnie" masz odjeżdżać od dyżurnego.

To była bardzo mała stacja, z jednym budynkiem i dwoma torami. Bez bocznic i innych cudów.

Offline chudya

  • Zasłużony
  • Weteran
  • Grupa II
  • *
  • Wiadomości: 506
  • Siła reputacji: 254
  • chudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezeschudya prezes
Odp: Do mnie, ode mnie
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Stycznia 2018, 23:08:37 »
Pojechałeś słusznie. Dyżurny wprowadził Cię w błąd.

Offline malawista

  • Weteran
  • Wiadomości: 15
  • Siła reputacji: 344
  • malawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezesmalawista prezes
Odp: Do mnie, ode mnie
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Stycznia 2018, 23:10:27 »
Pojechałeś słusznie. Dyżurny wprowadził Cię w błąd.

Może być i tak, że dyżurny jeszcze nie wrócił z Sylwestra :-) Dziękuję za rozwianie wątpliwości.
Korzystając z okazji - Wszystkim życzę udanego Nowego Roku. Pozdrawiam
Mal.

Offline Marszałek

  • User
  • Wiadomości: 31
  • Siła reputacji: 149
  • Marszałek prezesMarszałek prezesMarszałek prezesMarszałek prezesMarszałek prezesMarszałek prezesMarszałek prezesMarszałek prezesMarszałek prezesMarszałek prezesMarszałek prezesMarszałek prezes
  • Magazynier
Odp: Do mnie, ode mnie
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Stycznia 2018, 23:56:51 »
A ja chciałbym dodać że komendy Do mnie i Ode mnie są sygnałami ręcznymi i są ważne tylko w przypadku, gdy dyżurny faktycznie wydaje ręczne polecenia (macha postacią)

W innym przypadku komenda musi być zastąpiona poleceniem słownym przez radiotelefon że możemy "jechać w kierunku", a w przypadku manewrów przy braku możliwości wyświetlenia taczy "pomijamy tarcze/ sygnalizator i jedziemy w kierunku"

Ot mała dygresja.
Pogromca mikoli i gałganów w symulatorze od czerwca 2017

Offline Kacper9

  • Zasłużony
  • Pioneer
  • *
  • Weteran
  • Sponsor
  • Grupa II
  • *
  • Wiadomości: 1099
  • Siła reputacji: 528
  • Kacper9 prezesKacper9 prezesKacper9 prezesKacper9 prezesKacper9 prezesKacper9 prezesKacper9 prezesKacper9 prezesKacper9 prezesKacper9 prezesKacper9 prezesKacper9 prezes
Odp: Do mnie, ode mnie
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Stycznia 2018, 07:48:46 »
A ja dodam: każdy zaplanowany ruch manewrowy musi być omówiony. I tak np: mechanik wyjedziemy za Tm5, potem sporo temu wolną stacją dwójką za Tm 10 i na skład.
Wypowiedź jest moją opinią, nie jest zatem to opinia mojego pracodawcy/firmy/innych podmiotów z którymi współpracuję lub w których imieniu występuję, występowałem bądź będę występował w przyszłości.