Autor Wątek: Info: Usuwanie nadmiernej ilości obiektów  (Przeczytany 2050 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ares28

  • Moderator
  • Weteran
  • Konstruktor
  • Wiadomości: 939
  • Siła reputacji: 709
  • Ares28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezes
  • Programista systemów SRK
Usuwanie nadmiernej ilości obiektów
« dnia: 03 Kwietnia 2020, 14:53:10 »
Tworząc otoczenie do scenerii trzeba pamiętać że nie może ono za wszelką cenę dobrze wyglądać, ale także być wydajne i nie przekraczać dozwolonego limitu obiektów. Co jednak gdy na scenerii zasadzimy za dużo trawy, krzaczków albo drzewek? Z pomocą przychodzi edytor tekstu i wyrażenia regularne.

Ten poradnik opisuje sposób wprowadzania wyrażeń regularnych w programie Sublime Text 3, ale powinien on działać także w innych programach obsługujących regexp np Notepad++.

W przypadku przekroczenia limitu obiektów nie trzeba wcale usuwać całej trawy, albo wszystkich drzew i krzaków. Wystarczy jedynie usunąć ich część. Usunięcie co drugiego obiektu sprawi że trawnik albo las będzie rzadszy, ale dalej będzie wyglądał estetycznie.

W programie Sublime Text 3 użyj opcji Find -> Replace do znalezienia wszystkich linii danego obiektu.

W pole "Find What" wpisujemy:
(Misc;;grass.*\R)(Misc;;grass.*\R) Znajduje w pliku wszystkie podwójne wystąpienia linijek zaczynających się od "Misc;;grass". Możemy też wpisać inną nazwę obiektu np. Misc;;tree dla drzewek albo Misc;;bush dla krzaczków

Natomiast w pole "Replace With":
\1 Zamienia je na pojedyncze wystąpienie. Taka konfiguracja usuwa 50% trawy.

Jak chcesz usunąć całość trawy to w górne pole wpisz tylko raz (Misc;;grass.*\R) a dolne zostaw puste. Analogicznie jak chcesz pozbyć się 1/3 to w górnym wpisujesz 3 razy a w dolnym "\1\2".