Autor Wątek: DevBlog: SPE - Mechaniczne LCSy, testy i kwarantanna  (Przeczytany 3685 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ares28

 • Moderator
 • Weteran
 • Konstruktor
 • Wiadomości: 940
 • Siła reputacji: 724
 • Ares28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezesAres28 prezes
 • Programista systemów SRK
DevBlog: SPE - Mechaniczne LCSy, testy i kwarantanna
« dnia: 01 Kwietnia 2021, 18:50:46 »
Zapraszam was do zapoznania się z kolejnymi nowinkami na temat projektu!  :)Mechaniczny LCSNastania HS w Herbach Starych, w której mieści się LCS Herby

SPE przechodzi duże zmiany by dostosować program do sterowania urządzeniami mechanicznymi scentralizowanymi. Korzystając z najnowszej technologii mechaniczno-przekaźnikowej stworzono komputerową nakładkę, w której polecenia wydane przez operatora są wykonywane przez pobudzone elektrycznie siłowniki poruszające pędniami przestawiając tym samym zwrotnice i semafory z napędami mechanicznymi. Umożliwi to budowanie realnych mechanicznych LCSów.

Tego typu urządzenia zostały zabudowane przy okazji modernizacji linii kolejowej nr 61 na realnej stacji Herby Stare i umożliwiają zdalne sterowanie stacją Herby Nowe wyposażoną w urządzenia mechaniczne scentralizowane.Zagrożenie wirusowe i kwarantanna dla użytkowników SPE


W trakcie testów oprogramowania okazało się, że jedna z kompilacji została zainfekowana bardzo groźnym wirusem. Wirus bardzo szybko się rozprzestrzenił i zaraził także pozostałe kompilacje. Nie mogąc poradzić sobie z narastającym zagrożeniem zwróciłem się do firmy Microsoft i razem z ich działem wsparcia opracowaliśmy optymalne rozwiązanie. Program należy poddać kwarantannie. Tej kwarantannie podlegać będą też komputery, na których wirus został wykryty. Wspólnie z Microsoftem - który przypominam jest twórcą oprogramowania MS Teams - planujemy zmiany i przejście nauczania do trybu stacjonarnego, aby uczniowi mogli dalej się uczyć bez konieczności używania zainfekowanych komputerów. Dokładne źródło wirusa nie jest znane, ale wydawcy Windows Defendera zapewniają, że pochodzi ono z wadliwego pliku .fbx w którym był model zupy z nietoperza używany do jednej z gier RPG tworzonej przez studio w Chinach.Autor zapowiada - więcej testów już wkrótce!

Ponieważ dostajemy dotacje unijne za przeprowadzanie testów to już wkrótce zaczniemy testowanie na potęgę, przetestujemy program na wszystkich urządzeniach w kraju. Nawet Twoja mikrofalówka będzie testować podawanie przebiegów w SPE.

Testy mają za zadanie wykrycie poważnych błędów krytycznych. Jak podaje nasz ekspert błąd krytyczny to taki, który widać że jest krytyczny, czyli np. lewitujący tor, lekko odstający wysięgnik, albo zły kolor szyn na rozjeździe. Takimi błędami też się zajmiemy podczas testów, nie ma sensu natomiast zajmować się sprawami mniej znaczącymi np. trochę innym kolorem światełka na semaforze, albo losowo poprzestawianymi zwrotnicami.


Przykład jednego z nieznacznych błędów, jakie trafiły się w trakcie testowania. Błąd ten spowodował całkowite wysypanie się programu. Jak podaje nasz ekspert - błędu tego nie ma sensu poprawiać bo wystarczy program po prostu wyłączyć i włączyć. Ja wgl nie wiem po co to zgłaszać na gitlabie skoro można to tak prosto naprawić. W rzeczywistości też czasem resetują urządzenia stacyjne.

Wszystkie testy są całkowicie dobrowolne, natomiast kajdany którymi są przykuci testerzy do komputerów to tylko powszechnie lubiany w środowisku informatycznym element biżuterii.

Offline Eryk901

 • Weteran
 • Grupa II
 • *
 • Wiadomości: 85
 • Siła reputacji: 178
 • Eryk901 prezesEryk901 prezesEryk901 prezesEryk901 prezesEryk901 prezesEryk901 prezesEryk901 prezesEryk901 prezesEryk901 prezesEryk901 prezesEryk901 prezesEryk901 prezes
  • YouTube
Odp: DevBlog: SPE - Mechaniczne LCSy, testy i kwarantanna
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Kwietnia 2021, 20:37:13 »
nie no w sumie Mechaniczny LCS to jest coś  :D ;D ;D ;D ;D
Zwrotniczy ciągłe w rozjazdach